5 nawyków, które blokują cię w nauce języka

24 lipca 2023
5 nawyków, które blokują cię w nauce języka

Uczysz się języka latami, czytasz poradniki jak uczyć się języka efektywnie, a efektów brak? Być może tym co blokuje cię w opanowaniu języka obcego są złe nawyki, które ukształtowały się przez lata nauki w polskim systemie edukacji. Oto 5 szkodliwych nawyków, które obserwuję u nowych Klientów, którzy zgłaszają się do mnie na konsultacje.

 

  1. Musisz zrozumieć każde słowo z tekstu, nagrania lub filmu.

Czy zdarza się, że słuchając jakiegoś nagrania zacinasz się na pierwszym słówku, którego nie zrozumiesz i w efekcie wpadasz w panikę i reszty słuchasz już nieuważnie? Taki nawyk niestety sprawia, że nie jesteś w stanie wyłapać istoty tekstu i całe ćwiczenie nie ma sensu. Zapewniam cię, że to jedno słowo nie ma aż takiego znaczenia. Jeśli pracujesz z tekstami na swoim poziomie to jesteś w stanie zrozumieć ogólny sens wypowiedzi. I to wystarczy! Zwłaszcza przy pierwszym słuchaniu. Przy kolejnych możesz skupić się na szczegółach, ale pamiętaj, że nie musisz rozumieć absolutnie każdego słowa. Wybierz kilka, które wydają ci się przydatne, przetłumacz i naucz się ich. Resztę zignoruj. Taka nauka jest dużo bardziej efektywna.

 

2. Oczekujesz, że nauczyciel, książka lub nowa aplikacja nauczy cię języka.

Zapewniam cię, że nauczyciel czy najlepsza apka nie mają takiej mocy, żeby całą potrzebną wiedzę włożyć ci do głowy – choć niektóre reklamy cudownych platform do nauki sugerują coś innego. To ty jesteś odpowidzialny(a) za swoją naukę. To ty musisz określić cel (najlepiej żeby był SMART) i mieć budżet na NARZĘDZIA, które cię wesprą w nauce. Nauczyciel, książka, platforma czy aplikacja to narzędzia, które pomogą ci dobiec do mety tego maratonu, którym jest nauka języka. To ty musisz jednak wykonać większość pracy.

 

3. Boisz się popełniać błędy.

Pamiętasz jak w szkole za źle napisane wypracowanie dostałeś(łaś) ocenę niedostateczną? System edukacji wykształcił w nas niestety strach przed popełnianiem błędów. A tymczasem to właśnie popełniając błędy uczymy się! Czy małe dziecko uczące się chodzić poddaje się przy pierwszym upadku? Hell no! Zamiast postrzegać błąd jako powód do wstydu podejść do niego z uważnością i ciekawością. Na spokojnie przeanalizuj skąd się wziął i jak możesz popracować nad wyeliminowaniem go. Tak masz szansę uniknąć blokady przed mówieniem czy napisaniem maila do ważnego klienta.

 

4. Nie pracujesz samodzielnie.

Wciąż korzystasz z translatora, pomocy kolegi z biurka obok czy wyjaśnienie najdrobniejszej kwestii z zadania domowego pozostawiasz nauczycielowi? Żeby przestać bać się używać języka bez wspomagaczy potrzebujesz być samodzielny(a). Jak zapomnisz słówka wyjaśnij innymi słowami o co ci chodzi. Korzystaj ze słownika a nie translatora i sam(a) kombinuj jak złożyć zdanie. Jeśli nie czujesz się pewnie w długich zdaniach, buduj krótkie i proste. Obudź w sobie ciekawość języka, samodzielnie dociekaj, szukaj, wybieraj kolokacje i twórz wypowiedzi. Naprawdę dasz radę, a dzięki samodzielnej pracy twoja nauka będzie skuteczna.

 

5. Uczysz się dla pracodawcy/rodziny/społeczeństwa, a nie dla siebie.

Wewnętrzna motywacja to klucz do efektywnej nauki. Przecież znajomość języka obcego ma służyć tobie i twoim celom, a nie komuś innemu. Pracodawca może się zmienić, rodzina hmm, a trendy w społeczeństwie przeminą, i co wtedy? Poza tym badania pokazują, że kiedy robimy coś z silnych wewnętrznych pobudek osiągamy cel łatwiej, szybciej, a jego efekty są trwalsze. 

 

Jeśli któryś z powyższych nawyków jest twoim nawykiem to pamiętaj, że złe nawyki można zastąpić dobrymi. Najważniejsze to wziąć odpowiedzialność za swoją naukę i motywację i zacząć działać. Dasz radę. 

Kategoria rozwójTagi:
Pozostałe posty

Z okazji Black Friday przygotowałam mini-lekcję w temacie oszczędzania pieniędzy 🙂 i jak nasi znajomi mogą nam pomóc oszczedzić pieniadze. Jeśli temat Cię interesuje, kliknij w przycisk poniżej i pobierz lekcję! Enjoy!

Rozmowa o emocjach i uczuciach może być trudna w języku ojczystym, a co dopiero w obcym… Dlatego mam dla ciebie mini-lekcję pełną słownictwa związanego ze szczęściem, które sprawi, że z łatwością będziesz o nim mówić. Jakie znasz sposoby na zwiększenie poczucia szczęścia w dorosłym…

Dzisiaj chciałabym podzielić się z tobą moją listą pięciu najlepszych stron internetowych, które mogą pomóc ci w opanowaniu tajników gramatyki angielskiej. Gramatyka to fundament każdego języka, dlatego warto korzystać z różnorodnych narzędzi, które ułatwią nam jej naukę. Oto moje propozycje: 1. Duolingo (www.duolingo.com) Duolingo…