Jak nauczyć się pisać dobre teksty w języku angielskim?

17 lipca 2023
Jak nauczyć się pisać dobre teksty w języku angielskim?

Jako osoba ucząca się języka angielskiego raczej nie przepadasz za pisaniem w tym języku. A może nawet uważasz, że pisanie tekstów po angielsku nie jest ci potrzebne do opanowania tego języka. Mam rację? Pewnie 90% odpowiedzi jest na TAK. Tymczasem to właśnie pisanie, a także przepisywanie tekstów, ma moc! W przeszłości uczniom kazano przepisywać całe teksty. I miało to sens – w ten sposób uczyli się słownictwa, gramatyki, składni i stylu, zwłaszcza, że pracowali na tekście osoby, która ten język świetnie znała i doskonale nim operowała. Choć to świetne ćwiczenie nie będę ci teraz kazała przepisywać klasyków literatury brytyjskiej 😉 Są inne, ciekawsze opcje.  Ale o tym za chwilę.

 

Jak pisać?

  • Najważniejsza zasada to: pisz od razu w języku obcym. Nie ulegaj pokusie napisania tekstu po polsku a następnie tłumaczenia go na angielski. Żeby dobrze i jakościowo przełożyć tekst potrzeba kilku lat studiów translatorycznych! O wiele szybciej i lepiej napiszesz tekst od razu w języku docelowym. Nawet jeżeli początkowo będą to bardzo proste i krótkie zdania.
  • Nie używaj cały czas słowa “ja”. Staraj się aby zdania zaczynały się w różnorodny sposób. W języku angielskim często używana jest strona bierna, między innymi po to, żeby zdania były ciekawsze.
  • Jeśli nadasz tekstowi strukturę – wstęp, rozwinięcie, zakończenie – wszyscy będą wiedzieli o co chodzi.
  • Ćwicz argumentowanie. Kiedy wybierzesz temat, na który chcesz napisać tekst zastanów się (i napisz) jakich argumentów możesz użyć, żeby przekonać czytelnika do swojej racji. Warto szukać też kontrargumentów. Taka umiejętność “thinking outside the box” przydaje się w wielu sytuacjach.
  • Najpierw pisz, a potem poprawiaj. Oczywiście staraj się pisać maksymalnie poprawnie, ale nie przejmuj się ewentualnymi błędami, bo możesz się “zablokować”. Wróć do tekstu po jakimś czasie i ze świeżym spojrzeniem przejrzyj go w poszukiwaniu błędów. Jeśli wiesz, że masz problem np. z użyciem articles (a, an, the) możesz przeczytać tekst tylko pod kątem błędów z articles. A dopiero przy kolejnym czytaniu skupić się na gramatyce. Przy jeszce kolejnym, na wzbogaceniu przymiotników o bardziej zaawansowane itd.

 

Co pisać?

  • Najlepsze do ćwiczenia pisania są rozprawki – uczysz się argumentować, ćwiczysz strukturę wypowiedzi, budujesz różnorodne zdania. Nie przejmuj się jeśli twój poziom angielskiego nie jest zbyt wysoki. Na niższych poziomach można również napisać kilka fajnych zdań.
  • Pisz pamiętnik! Wspominałam o tym już wielokrotnie, że takie pisanie o swoim życiu pomaga uczyć się poprawnie formułować myśli w języku obcym, a w konsekwencji – mówić! Sprawdzone przez wielu moich uczniów.
  • Ćwicz streszczenia. Wybieranie najważniejszych informacji z tekstu i spisanie ich w treściwy przekaz jest świetnym ćwiczeniem przydatnym nie tylko w nauce języka, ale też w zapamiętaniu materiału. Ćwicz streszczanie wszystkiego co czytasz lub słuchasz.

 

Pisanie jest nieodłącznym elementem nauki języka obcego. I choć wielu uczniów nie docenia jego mocy (“chcę się uczyć mówić, pisanie mi niepotrzebne”) to ta umiejętność znacznie przyspiesza rozwijanie wszystkich kompetencji językowych, a w szczególności mówienia! Dlatego jeśli chcesz szybko zacząć płynnie i poprawnie mówić – pisz!

 

UWAGA! Mam dla ciebie, drogi czytelniku mega propozycję. Napisz krótki tekst (max pół strony a4) wg zasad  z artykułu, a ja go sprawdzę i wyślę ci feedback BEZPŁATNIE. Chcę cię w ten sposób zachęcić do takiej metody nauki języka. Co ty na to? Wchodzisz w to?

Kategoria JęzykTagi:
Pozostałe posty

Ostatnio pisałam o 5 nawykach, które mogą blokować cię  w efektywnej nauce języka obcego. W moim odczuciu byłoby to jednak nie fair tak cię z tym po prostu zostawić i dziś mam dla ciebie aż 10 pomysłów jak możesz zaradzić tej sytuacji. Zamiana złych…