1 ćwiczenie, które pomoże ci w końcu nauczyć się gramatyki

24 stycznia 2023
1 ćwiczenie, które pomoże ci w końcu nauczyć się gramatyki

Na początku stycznia pisałam dlaczego warto uczyć się gramatyki w tym oto artykule. Tylko czy to, że gramatyka jest ważna oznacza, że teraz czeka cię masa ćwiczeń “wstaw czasownik w odpowiedniej formie”? Niekoniecznie. Choć tego typu ćwiczenia mają swoje zalety, to całkowicie rozumiem niechęć moich Klientów do tej metody nauki. Dlatego przygotowałam dziś dla ciebie opis skutecznego ćwiczenia, które w ciekawszy sposób pozwoli ci opanować każdą konstrukcję gramatyczną.

 

Krok 1

Wybierz strukturę lub czas, który chcesz opanować i napisz tekst z jego użyciem. Jeśli wybór padł na przykład na czas Past Simple to możesz opisać swój weekend lub film, który ostatnio widział_ś. Nie przejmuj się jeśli zdania nie są bardzo rozbudowane, to przyjdzie z czasem. Najważniejsze, żebyś skupił_ się na poprawności każdego elementu zdań, które zbudujesz i żeby tekst w ogóle powstał.

 

Krok 2

Następnego dnia (to ważne bo zwykle dzień później widzimy więcej niż podczas pisania) przeczytaj uważnie tekst. Upewnij się, że wszystkie formy są poprawne, że szyk zdania jest dobry, a każdy przyimek, czasownik i rzeczownik jest na swoim miejscu.

 

Jeśli nadal nie jesteś pewn_ czy tekst jest poprawny możesz poprosić o korektę nauczyciela. Na takie okazje m.in. prowadzę pogotowie językowe. Za niewielką opłatą możesz uzyskać jednorazową pomoc/konsultację online (mail, Messenger) lub wykupić jedną pełną lekcję.

 

Krok 3

Po upewnieniu się, że tekst nie zawiera już błędów naucz się go mówić. Możesz najpierw czytać, a następnie starać się odtwarzać z pamięci tylko zerkając w tekst. W ten sposób utrwalisz sobie poprawnie zbudowane zdania ze strukturą, którą chcesz opanować.

 

Krok 4

Bez patrzenia w oryginał napisz tekst jeszcze raz. Następnie porównaj obie wersje. Udało się? Super!

 

Krok 5

Aby utrwalić w głowie strukturę pozostaje ci jeszcze raz powiedzieć tekst płynnie i swobodnie. Bez zerkania, płynnie, naturalnie, swobodnie.

 

Brawo! W ten sposób zapamiętał_ś zdania, które będziesz mógł/mogła użyć w przyszłości lub na ich podstawie zbudować podobne z wykorzystaniem wybranej struktury gramatycznej. Ułatwi ci to mówienie, bo nie będziesz musiał_ zastanawiać się nad poprawnością i odpowiednim szykiem czy każdym elementem zdania. Dzięki tym zapamiętanym zdaniom będziesz mówić coraz płynniej i poprawniej oraz będziesz swobodnie i naturalnie używać różnorodnych czasów czy konstrukcji gramatycznych.

 

Jak widać powyżej nauka gramatyki nie musi być nudna ponieważ to ty decydujesz o czym napiszesz tekst 🙂

with love,

P.

Kategoria JęzykTagi:
Pozostałe posty

Z okazji Black Friday przygotowałam mini-lekcję w temacie oszczędzania pieniędzy 🙂 i jak nasi znajomi mogą nam pomóc oszczedzić pieniadze. Jeśli temat Cię interesuje, kliknij w przycisk poniżej i pobierz lekcję! Enjoy!

Rozmowa o emocjach i uczuciach może być trudna w języku ojczystym, a co dopiero w obcym… Dlatego mam dla ciebie mini-lekcję pełną słownictwa związanego ze szczęściem, które sprawi, że z łatwością będziesz o nim mówić. Jakie znasz sposoby na zwiększenie poczucia szczęścia w dorosłym…

Dzisiaj chciałabym podzielić się z tobą moją listą pięciu najlepszych stron internetowych, które mogą pomóc ci w opanowaniu tajników gramatyki angielskiej. Gramatyka to fundament każdego języka, dlatego warto korzystać z różnorodnych narzędzi, które ułatwią nam jej naukę. Oto moje propozycje: 1. Duolingo (www.duolingo.com) Duolingo…