5 najczęstszych błędów gramatycznych

10 sierpnia 2023

Sprawdź czy przypadkiem nie zdarzają ci się takie błędy. Nawet na wyższych poziomach znajomości języka angielskiego.

Dziś skupimy się na pięciu najczęściej popełnianych błędach gramatycznych w języku angielskim. Zrozumienie tych powszechnych pomyłek pozwoli ci na znaczne poprawienie jakości twojej komunikacji w tym języku. Oto błędy, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Błędne użycie „they’re”, „their”, i „there”: 

To zdecydowanie jeden z najbardziej znanych błędów. „They’re” to skrót od „they are”, „their” to zaimek dzierżawczy (ich), a „there” oznacza „tam” lub „jest”. Spójrz na to zdanie –  „They’re coming to their house, and they’re happy to be there.”

  1. Błędne użycie „this” i „these”, „that” i „those”: 

Zaimki wskazujące często sprawiają kłopoty. „This” używamy w odniesieniu do pojedynczego rzeczownika blisko nas, np. „this book”. „These” używamy w odniesieniu do rzeczowników w liczbie mnogiej blisko nas, np. „these books”. „That” i „those” stosujemy odpowiednio w odniesieniu do rzeczowników daleko od nas.

  1. Użycie „some” i „any”: 

Choć obydwa te słowa można przetłumaczyć tak samo –  jako “jakiś/jakaś/jakieś”, różnica jest znaczna. Obydwa stosujemy z rzeczownikami niepoliczalnymi lub w liczbie mnogiej, ale „some w przypadku zdań twierdzących, np. „I think I have some eggs in the fridge.” Natomiast „any” używamy w pytaniach i zdaniach przeczących, np. „Do you have any questions?”

  1. Przymiotniki i przysłówki: 

Pamiętaj, że przymiotniki służą do opisywania rzeczowników, a przysłówki opisują czasowniki, przymiotniki i inne przysłówki. Na przykład, powiemy „She sings beautifully” zamiast „She sings beautiful”.

  1. Mieszanie czasów:

Angielski posiada wiele czasów, co może być nieco przytłaczające. Jednak ważne jest, aby używać ich właściwie. Przynajmniej tych najbardziej popularnych. Najczęściej popełnianymi błędami są nieprawidłowe użycie Present Continuous zamiast Present Simple (np. „I am having a dog” zamiast „I have a dog”) oraz nieprawidłowe użycie Present Perfect zamiast Past Simple (np. „I have gone to the cinema yesterday” zamiast „I went to the cinema yesterday”).

Pamiętaj, że popełnianie błędów jest częścią procesu nauki, więc nie bój się eksperymentować z językiem angielskim. Ważne jest, abyśmy uczyli się na naszych pomyłkach i dążyli do doskonałości. Ciągłe praktykowanie i korzystanie z języka na co dzień pomoże ci unikać wielu błędów.

with love,

Paulina

Kategoria JęzykTagi:
Pozostałe posty

Z okazji Black Friday przygotowałam mini-lekcję w temacie oszczędzania pieniędzy 🙂 i jak nasi znajomi mogą nam pomóc oszczedzić pieniadze. Jeśli temat Cię interesuje, kliknij w przycisk poniżej i pobierz lekcję! Enjoy!

Rozmowa o emocjach i uczuciach może być trudna w języku ojczystym, a co dopiero w obcym… Dlatego mam dla ciebie mini-lekcję pełną słownictwa związanego ze szczęściem, które sprawi, że z łatwością będziesz o nim mówić. Jakie znasz sposoby na zwiększenie poczucia szczęścia w dorosłym…

Dzisiaj chciałabym podzielić się z tobą moją listą pięciu najlepszych stron internetowych, które mogą pomóc ci w opanowaniu tajników gramatyki angielskiej. Gramatyka to fundament każdego języka, dlatego warto korzystać z różnorodnych narzędzi, które ułatwią nam jej naukę. Oto moje propozycje: 1. Duolingo (www.duolingo.com) Duolingo…

Write a comment