10 pytań, które dobrze jest sobie zadać zanim zabierzesz się za naukę języka

8 czerwca 2022
10 pytań, które dobrze jest sobie zadać zanim zabierzesz się za naukę języka

Lubię powtarzać, że nauka języka jest jak maraton – wymaga dobrego przygotowania, planu, dyscypliny, a także równomiernego rozłożenia sił i wytrwałości. Brzmi jak całkiem trudne wyzwanie prawda? Nie znam osoby, która zdecydowałaby się na udział w maratonie po prostu wstając z kanapy. Czy przygotowujesz się sam_a czy z trenerem warto dobrze przygotować się i przemyśleć kilka kwestii zanim rozpoczniesz treningi. Tak samo jest z nauką języka. Dlatego dziś przygotowałam 10 pytań, na które dobrze jest sobie odpowiedzieć zanim siądziesz do nauki.

 

 1. Co sądzę o swoich zdolnościach do nauki języków?
 2. Jak to wpływa na efekty mojej nauki? – Wspierająco czy ograniczająco?
 3. Od czego zależy sukces w nauce języka? Od książek, nauczyciela, metody, talentu, czy od mojej świadomej decyzji?
 4. Gdzie i jak wykorzystam znajomość języka?
 5. Co zmieni się w moim życiu kiedy opanuję język?
 6. Jaki mam cel językowy? Czy jest on zgodny z metodą SMART (sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny, terminowy)?
 7. Na czym naprawdę warto skupić się gdy zaczynam uczyć się języka?
 8. Jakie problemy i wyzwania mogą pojawić się w trakcie nauki?
 9. Jak sobie z nimi poradzę?
 10. Czy jest ktoś, kto może mnie wesprzeć w nauce? – Znajomy, rodzina, nauczyciel?

 

Jestem przekonana (i pokazują to też liczne badania naukowe nad motywacją i osiąganiem celów), że gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania twoje szanse na sukces wzrosną. Warto też wracać do tych pytań co jakiś czas już w trakcie nauki, żeby upewnić się czy nie zboczył_ś z kursu. A co w sytuacji gdy czujesz, że przepracowanie tych pytań jest zbyt trudne? Warto to przedyskutować z ekspertem w sprawach przekonań, motywacji, efektywnej organizacji pracy, czyli coachem 🙂 

 

Chcę jednak zaznaczyć, że coach to nie osoba, która będzie kazała ci chodzić w kółko i powtarzać “jestem mistrzem”. W sumie to nie będzie ci kazała nic robić 🙂 Coach poprzez umiejętne zadawanie pytań wesprze cię w twoich wyzwaniach, określeniu i osiągnięciu celu oraz znalezieniu i utrzymaniu motywacji. Tylko tyle i aż tyle. Ważne, że działa, również w nauce języka (niektórzy nazywają to nawet coaching językowy i zarabiają duże pieniądze na prowadzeniu kosztownych kursów 🙂 )

 

A skąd wiem, że działa? Bo w 2016 roku ukończyłam studia podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku – Akademia Coachingu i od tego czasu korzystam z ogromu wiedzy zdobytej pod okiem doświadczonych praktyków. Nie używam żadnych specjalnych nazw, po prostu wykorzystuję różne metody i techniki, żeby wesprzeć moich Klientów w ich dążeniu do celu w nauce języka angielskiego. 

 

Dla osób, które chcą samodzielnie popracować nad swoimi umiejętnościami językowymi przygotowałam KONSULTACJE JĘZYKOWE, składające się z trzech etapów:

 

 • etap 1 – kontakt mailowy: otrzymujesz test kwalifikacyjny do samodzielnego wykonania, GRATIS mój ebook “20 tips to speak English better”, ustalamy termin spotkania online (Skype, Google Meet, Messenger, Hangouts)
 • etap 2 – video-spotkanie 1-1 ok. 60min.: część ustna testu kwalifikacyjnego (krótka rozmowa), omówienie dotychczasowej nauki, powyższych pytań, określenie celu oraz moje tips&tricks (jakie materiały, gdzie ich szukać, jakie metody zastosować w samodzielnej nauce, przydatne strony i aplikacje) 
 • etap 3 – pisemny feedback na maila: podsumowanie spotkania i ustaleń wraz z przydatnymi linkami

 

Kolejne etapy zależą już od ciebie 🙂 ale jestem przekonana, że po spotkaniu poczujesz przypływ mocy 🙂

 

I pamiętaj, jesteś mistrzem 😉

 

with love,

Paulina

Kategoria Język, rozwójTagi:
Pozostałe posty

Dziś Blue Monday – czyli podobno najbardziej depresyjny dzień w roku, kiedy to porzucamy nasze postanowienia noworoczne. A że nauka języka to częste postanowienie zdecydowałam się właśnie dziś napisać o tym co możemy zrobić żeby jednak osiągnąć postawione sobie cele. Wiadomo, że nie istnieje…

Koniec starego roku i początek nowego to dla wielu osób czas podsumowań i nowych postanowień. I choć moim zdaniem każdy czas jest dobry na nowe wyzwania i cele to nie ma w tym nic złego, żeby wykorzystać tę (nie)magiczną datę 1 stycznia do rozpoczęcia…