Lubię powtarzać, że nauka języka jest jak maraton – wymaga dobrego przygotowania, planu, dyscypliny, a także równomiernego rozłożenia sił i wytrwałości. Brzmi jak całkiem trudne wyzwanie prawda? Nie znam osoby, która zdecydowałaby się na udział w maratonie po prostu wstając z kanapy. Czy przygotowujesz się sam_a czy z trenerem warto dobrze przygotować się i przemyśleć kilka kwestii zanim rozpoczniesz treningi. Tak samo jest z nauką języka. Dlatego dziś przygotowałam 10 pytań, na które dobrze jest sobie odpowiedzieć zanim siądziesz do nauki.
- Co sądzę o swoich zdolnościach do nauki języków?
- Jak to wpływa na efekty mojej nauki? – Wspierająco czy ograniczająco?
- Od czego zależy sukces w nauce języka? Od książek, nauczyciela, metody, talentu, czy od mojej świadomej decyzji?
- Gdzie i jak wykorzystam znajomość języka?
- Co zmieni się w moim życiu kiedy opanuję język?
- Jaki mam cel językowy? Czy jest on zgodny z metodą SMART (sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny, terminowy)?
- Na czym naprawdę warto skupić się gdy zaczynam uczyć się języka?
- Jakie problemy i wyzwania mogą pojawić się w trakcie nauki?
- Jak sobie z nimi poradzę?
- Czy jest ktoś, kto może mnie wesprzeć w nauce? – Znajomy, rodzina, nauczyciel?
Jestem przekonana (i pokazują to też liczne badania naukowe nad motywacją i osiąganiem celów), że gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania twoje szanse na sukces wzrosną. Warto też wracać do tych pytań co jakiś czas już w trakcie nauki, żeby upewnić się czy nie zboczył_ś z kursu. A co w sytuacji gdy czujesz, że przepracowanie tych pytań jest zbyt trudne? Warto to przedyskutować z ekspertem w sprawach przekonań, motywacji, efektywnej organizacji pracy, czyli coachem 🙂
Chcę jednak zaznaczyć, że coach to nie osoba, która będzie kazała ci chodzić w kółko i powtarzać “jestem mistrzem”. W sumie to nie będzie ci kazała nic robić 🙂 Coach poprzez umiejętne zadawanie pytań wesprze cię w twoich wyzwaniach, określeniu i osiągnięciu celu oraz znalezieniu i utrzymaniu motywacji. Tylko tyle i aż tyle. Ważne, że działa, również w nauce języka (niektórzy nazywają to nawet coaching językowy i zarabiają duże pieniądze na prowadzeniu kosztownych kursów 🙂 )
A skąd wiem, że działa? Bo w 2016 roku ukończyłam studia podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku – Akademia Coachingu i od tego czasu korzystam z ogromu wiedzy zdobytej pod okiem doświadczonych praktyków. Nie używam żadnych specjalnych nazw, po prostu wykorzystuję różne metody i techniki, żeby wesprzeć moich Klientów w ich dążeniu do celu w nauce języka angielskiego.
Dla osób, które chcą samodzielnie popracować nad swoimi umiejętnościami językowymi przygotowałam KONSULTACJE JĘZYKOWE, składające się z trzech etapów:
- etap 1 – kontakt mailowy: otrzymujesz test kwalifikacyjny do samodzielnego wykonania, GRATIS mój ebook “20 tips to speak English better”, ustalamy termin spotkania online (Skype, Google Meet, Messenger, Hangouts)
- etap 2 – video-spotkanie 1-1 ok. 60min.: część ustna testu kwalifikacyjnego (krótka rozmowa), omówienie dotychczasowej nauki, powyższych pytań, określenie celu oraz moje tips&tricks (jakie materiały, gdzie ich szukać, jakie metody zastosować w samodzielnej nauce, przydatne strony i aplikacje)
- etap 3 – pisemny feedback na maila: podsumowanie spotkania i ustaleń wraz z przydatnymi linkami
Kolejne etapy zależą już od ciebie 🙂 ale jestem przekonana, że po spotkaniu poczujesz przypływ mocy 🙂
I pamiętaj, jesteś mistrzem 😉
with love,
Paulina