Slang and all that gang

17 kwietnia 2021
Slang and all that gang

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że na ulicach Londynu czy NY nie mówi się tak samo jak w wiadomościach, na herbatce u królowej i, niestety, na większości lekcji języka angielskiego. Wiadomo, że w pracy lub innych sytuacjach bardziej formalnych potrzebujemy tego “bardziej poprawnego” angielskiego. Jednak warto znać też język potoczny, żeby umieć się wpasować językowo w różne sytuacje.

Poniżej przedstawiam wam 15 najbardziej popularnych slangowych i potocznych zwrotów. To taki wstęp do języka “ulicy”, którego próżno szukać w podręcznikach. Bez tych zwrotów trudno wam będzie zrozumieć native speaker’a.

 1. I feel you! – totalnie cię rozumiem, także Do you feel me? – kumasz? rozumiesz?
 2. Same (here)! – zgadzam się
 3. Hell no! – absolutnie nie, nie ma mowy
 4. Shady! – podejrzane, e.g. That was shady of him to finish the conversation like that.
 5. He’s a legend. – on jest super, bardzo go lubię
 6. That was epic. – to było super, fantastyczne, epickie
 7. epic fail – totalna porażka
 8. That is bomb! – rewelacja
 9. You’re such a flake! – nie można na tobie polegać, dajesz plamę
 10. No sweat! = No biggie! – nie ma sprawy, nie przejmuj się
 11. I’m down! – idę z tobą/wami
 12. I had a blast! – świetnie się bawiłem
 13. That’s a rip-off! – to zdzierstwo
 14. in no time – bardzo szybko, wkrótce
 15. I had to bail. – musiałem wyjść nagle/wcześnie

Ciekawe czy poznajecie te zwroty… Być może spotkaliście się z nimi w filmach i serialach, bo to tam właśnie najczęściej możemy spotkać ten żywy, potoczny język. I właśnie oglądanie po angielsku filmów może wam pomóc poznać ten język. A od siebie dorzucam jeszcze zestaw w Quizlecie, który znajdziecie o tu: https://quizlet.com/_9psdlj?x=1qqt&i=117l17

Żeby zobaczyć całość zestawu (15 zwrotów) musicie jedynie założyć sobie darmowe konto, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście 🙂 Good luck!

Kategoria JęzykTagi:
Pozostałe posty

Wyobraź sobie taką sytuację: siadasz do komputera z zamiarem powtórzenia słówek na Quizlet lub obejrzenia prezentacji na TED.com i wtedy przypomina ci się, że miałeś/łaś odpisać na maila. Wchodzisz na pocztę, widzisz 20 maili czekających na twoją uwagę i zabierasz się za odpisywanie. Jak…

To uczucie, kiedy musisz odezwać się w języku obcym… Na ulicy, w pracy, w trakcie spotkań towarzyskich czy służbowych – stres, przyspieszone bicie serca i ta pustka w głowie. Tak zwana blokada językowa to jeden z najpowszechniejszych problemów większości osób uczących się języka obcego….